Vít Čmolík

Drezura vůbec není smutná - s Queen of Beauty (Foto: Marcela Klingorová)

Text a foto:

Vít Čmolík * 1950

Mistr sportu, aktivní rozhodčí a neúnavný propagátor královny jezdeckého sportu začal jezdit v roce 1964 ve Staré Roli, příměstské části Karlových Varů. Nejdříve se pod trenérským dohledem manželů Pelcových věnoval parkurovému ježdění a všestrannosti.

V roce se 1976 definitivně rozhodl jenom pro drezúru. Tou byl beznadějně okouzlen v době, kdy pomáhal plk. Myslíkovi s přípravou koní v kryté jízdárně na Pohořelci v Praze. Bohatě získané zkušenosti uplatnil v přípravě prvního "vlastního" koně. Tím byla Nitka, se kterou největších úspěchů dosáhl po zahraniční stáži v Německu, kterou tehdy zajistil a s Vítem se jí u Wolfganga Müllera v Löbnitz zúčastnil Jan Holcbecher. V letech 1982, 83, 84 a 86 zvítězil na mistrovství tehdejšího Československa, kam se i se svou temperamentní hnědkou nominoval z mistrovství České republiky. Nesčetněkrát triumfoval v družstvech za západočeskou oblast. Po odchodu Nitky do zaslouženého důchodu (1987) se každoročně až do roku 2000 zúčastňoval republikových mistrovství s koňmi Alis, Vanitas a Chanson nejen v jednotlivcích, ale výrazně pomáhal svým kolegům v soutěžích družstev.

Deseti jezdcům jako trenér pomohl k zisku titulu mistra republiky. Pravidelně startoval v kritériu mladých koní v drezúře a s jeho pomocí se zapůjčené klisny Soluň a Atika staly vítězkami ve své kategorii, Santé a Elipsa d´Vie se umístily na 3. místě.

Pod jeho vedením získaly Mangia (ježděná dcerou Eliškou) a Imága (Tomáš Kavka) kromě prvenství v kritériu šestiletých koní také mistrovský titul v juniorských kategoriích.

V současné době vyměnil závodní frak a "sběr stužek" za všední práci s mladými koňmi, momentálně připravuje na závodní dráhu rodinnou klisnu Queen of Beauty. Pokud zrovna nesedí v sedle mohutné svěřenkyně, rád předává svá životem nabytá moudra jezdcům, kteří o jeho milovanou disciplínu projeví zájem.

Hodnocení Vaše známka: nehodnoceno
Známka: 1,6 Známkovalo: 26 lidí 1 2 3 4 5
Známkujte jako ve škole !
Popis: V době největší slávy s Nitkou (Mistrovství ČSSR 1979)
Popis: Vít Čmolík s Nitkou, rok 1979 a 4. místo na Mistrovství ČSSR
Popis: Čmolík - Nitka, Lukešová - Akord, Lančaričová - Flora, dr. Husáková - Scarabea
Popis: Mistrovství ČSSR dorostu - Kötörö a P. Mundil (zlatá medaile), M. Chocholouš - Jamagata (stříbrná medaile) a trenér Čmolík
Popis: Kötörö
Popis: Sbor rozhodčích - Š. Skora, J. Kumičíková, V. Čmolík a ředitel závodů M. Buriánek
Popis: V roli vytíženého drezurního rozhodčího - Stráň 2007