Horses-Online.cz

Miroslav Šusta

M. Šusta a Hviazdar (Foto: archiv)

Text a foto:

Miroslav Šusta *1927

Krátce před startem St. Leger 2007 na tribunách před cílovou podkovou diváci aplaudovali při gratulaci k významnému životnímu jubileu, která patřila panu Miroslavu ŠUSTOVI.

Koně ho zajímali od dětství, na hřbety statných tažných valachů sedával při výpomoci sedlákům a přes nevoli rodičů koně prosadil i při výběru budoucího povolání. Když viděl Lionelův působivý triumf v Československém derby 1942, bylo rozhodnuto. Ostatně k povolání jezdce měl ideální předpoklady – byl malý a nevážil ani 40 kg. A hlavně měl také pokoru a výdrž. Obojí bylo jedním z důležitých předpokladů, jak nikterak jednoduché pracovní podmínky té doby zvládnout. Porovnání s dnešním komfortem, kterého se učňům dostává, je hodně odlišné a možná i těžko představitelné.

Prvního triumfu dosáhl ještě jako učedník v roce 1944 v sedle kobylky Bobiny v dostihu žáků ve vytrvaleckém dostihu. To měl za sebou první rok působení u trenéra Rosáka, který měl mimořádný "čich" na nové talenty. Jeho přípravou prošly takové legendy, jako J. Bořík, K. Havelka, J. Houra či O. Merta.

Závodní sedlo nemusel opustit ani v průběhu povinné vojenské služby (startoval v armádních steeplechase) a v tomto období se také staral o vítěze Velké pardubické Vara. Když jsme u Velké - v roce 1951 ji absolvoval, ale do cíle se mu dojet nepodařilo. Třebaže pana Šustu překážkové dostihy lákaly, výrazněji se prosadil na rovinách.

Nastřádal mnoho úspěšných jízd nejenom v tuzemsku (na svém kontě má 250 vítězství na rovinách a přes 90 v překážkových dostizích), ale také v zahraničí při mezinárodních mítincích v tehdejším NDR, Polsku a Maďarsku (zde slavil úspěchy s Moravanem v r. 1953, Loučkou 1954, Korbelem 1958 a Calypsem 1971).

Spolupracoval s veličinami tehdejší doby, mezi kterými najdeme třeba trenéry Hofbauera, Krištůfka či Celera a třikrát se radoval z klasického triumfu. Derby vyhrál s Cejlonem (1960) a Hviezdarem (1971), St.Leger s Caravellou (1969). Ve výčtu nejvydařenějších dostihů v nejvyšších kategoriích najdeme např. Velkou červnovou cenu (Calypso 1970 a Hviezdar 1971), Velkou dubnovou (Caravella 1970 a Calypso 1971), Velkou květnovou (Korbel 1959), Zlatý pohár (Kolibřík 1971) a Cenu prezidenta (Rossoš 1971). S Olinem dokázal triumfovat hned několikrát, jeden plný zásah zaznamenala tato dvojice mj. také ve Svatováclavské ceně v roce 1948.

V roce 1970 vyhrál žokejský šampionát, o šest let později ještě Simsonovu cenu s Bohatierem a nadobro se vydal na trenérskou dráhu. Své jméno úspěšně spojil s Plemenářským podnikem v Šamoríně. Již u Hviezdara byl v době jeho triumfu v derby uveden nejenom jako jezdec, ale zároveň jako hřebcův trenér a další radost ze zisku modré stuhy mu dopřál i Bohatier o pár let později.

Třebaže si v průběhu 80. let na nějaký čas dal od koní "pauzu" a užíval, jak sám říkal, pracovní pohody ve smíchovské tržnici a v barrandovských ateliérech, v důchodovém věku se přece jenom vrátil zpátky do aktivního dění a ke svým milovaným koním. Vypomáhal v Chuchli ve stáji F. Minaříka a V. Fedorowicze a nakonec zakotvil v chuchelském učilišti jako mistr odborného výcviku. Dodnes své bohatě nabyté zkušenosti rád předává každému, kdo projeví zájem. Jednu z nejdéle působících osobností v našem turfu (díky obdivuhodné vitalitě na koně usedal ještě v 70. letech) můžete pravidelně potkávat na pražských mítincích, při kterých pečlivě sleduje své následovníky i dostihové události současnosti. A není žádným velkým tajemstvím, že někdy nešetří kritickými poznámkami – od ochabující zodpovědnosti jezdců vůči koním, neutěšenému stavu stájového personálu, s jehož absencí po pravdě řečeno kvalita přípravy dostihového koně pokulhává za kvantitou až po samotné fyzické i psychické vlastnosti jezdců. A chcete-li znát jeho názor na techniku a taktiku jízdy v dostihu, pečlivost a svědomitost v přípravě koně pro dostih, proč se podivuje nad tím, že jezdci používají při jízdě rukavice a mají extrémně krátké třmeny, zeptejte se na to pana Šusty sami. Protože on vám ochotně odpoví. Stejně tak, jako svým učňům, pro které je soudě dle jejich vlastního upřímného vyznání velkým vzorem nejenom jezdeckým a trenérským, ale také "člověčím".

Největší trenérské úspěchy:

Hodnocení Vaše známka: nehodnoceno
Známka: 1,2 Známkovalo: 10 lidí 1 2 3 4 5
Známkujte jako ve škole !
Galerie obrázků - Miroslav Šusta
Foto: Marcela Klingorová
Popis: Miroslav Šusta při oslavě 80. narozenin
Vaše reakce k článku
K tomuto článku ještě nebyla přidána žádná reakce ...
Datum poslední změny: 15. června 2008