Horses-Online.cz

Altajský kůň

Poděkování...

Na tomto místě bych chtěla poděkovat paní Karin Špalkové ze združení Achalteke-Altaj-CZ, která mi poskytla informace i obrázky tohoto plemene a také Adrianě Barešové, která mi poskytla fotografie klisen Babo-Ryn a Babo-Ra.

Název:

Altajský kůň, Altaiskaya, Altai (anglicky)

Organizace:

Akhalteke-Altai.cz P.O. Box 611 111 21 Praha 1

Rozšíření:

Přirozeným domovem altajských koní jsou po mnoho století Altajské hory v jihozápadní Sibiři.

Populace:

Běžný.

Původ:

Altajský kůň je jendím z mála původních plemen koní na Sibiři. Vyvinul se před dlouhou dobou a byl podstatně ovlivněn krutým kontinentálním klimatem. Tyto podmínky jsou typické pro horskou tajgu, jenž je domovem altajských koní.

V Pazyryku byly odkryty původní hroby datované do 5. až 3. století p.n.l. V nich byly nalezeny i pozůstatky koní, kteří se velice podobali altajským koním, jak je známe dnes v jejich nejčistší formě.

Historie:

Začátkem 20. století bylo mnoho altajských koní kříženo s ostatními ruskými plemeny - donským koněm, ruským klusákem a polokrevníky. Jásledkem toho se zvětšil vzrůst koní, stejně jako pracovní schopnosti, ovšem na úkor původního plemenného typu. V polovině 70. let minulého století byl nad chovem altajských koní zřízen dozor a nejlepší koně byli seskupeni na chovné farmy - jednalo se asi o 680 klisen.

Kříží se s dalšími plemeny, kterým předává svoje kladné vlastnosti, jako je např. odolnost, zdraví, silná konstituce. V poslední době byla zaznamenána snaha vytvořit na základě altajských koní křížením s litevským a ruským chladnokrevníkem nové plemeno, které by disponovalo cenným genetickým základem altajských koní.

Chovatelská činnost u altajských koní je nyní rozdělena do tří skupin. První si dává za cíl chovat původní plemeno bez přílivu cizí krve. Pro chovatele dobytka byl vytvořen dobrý jezdecký kůň křížením s buďonovským koněm. Třetí skupina se zaměřuje na chov koní na maso - za tímto účelem se altajský kůň kříží s chladnokrevnými plemeny a masivními donskými hřebci. Kříženci ovšem zřídka zdědí oblíbenou tečkovanou barvu. Proto některé farmy, zabývající se chovem a křížením altajských koní, vybírají do chovu pouze jedince s touto populární barvou.

V altajské oblasti je mnoho altajských koní již s příměsí cizí krve, ale v některých regionech (Horní Altaj) lze ještě najít několik stovek originálních původních koní.

Výška:

Obvyklá výška v kohoutku je u hřebců 137 cm a u klisen 131 cm.

Exteriér:

Typický altajský kůň má hlavu středně dlouhou, velkou a poněkud hrubou. Krk je masivní, hřbet dlouhý a záď je dobře vyvinutá, osvalená a mírně skloněná. Nohy jsou krátké, korektně utvářené a spojené s tělem. Kopyto je velice odolné a většinou pravidelně utvářené. Srst je delší a hrubá. Mezi exteriérové vady občas patří strmá spěnka a špatný sklon hlezna. Obvod hrudníku u hřebců je 165 cm, obvod holeně 18,7 cm. U klisen je obvod hrudníku 160 cm a obvod holeně 17,2 cm. Barva je obvykle hnědá, černá, šedá, prokvektlá, ale nejoblíbenější je tečkovaná (hermelín).

Povaha a vlastnosti:

Altajský kůň je vysoce přizpůsobivý celoročnímu pobytu na pastvě v nehostinných podmínkách.

Využití:

Altajský kůň byl dříve proslulý pouze jako výkonný nosný kůň, schopen unést až 150 kg v hlubokém sněhu a s nedostačující potravou. Později byl zušlechtěn na jezdecký typ při udržení výkonnostních schopností nosného koně.

Koně byli vždy důležití pro domorodce žijící v horských regionech, vyžadujících koně s odvážným a silným srdcem, plícemi, svaly, šlachami a velmi jistým a pevným krokem. Koně musí být schopni pohybovat se v každém terénu, po příkrých horských cestách, překonávat kamenité cesty a překračovat řeky s prudkým tokem. Altajský kůň se za dlouhá století vyvinul ve tvrdé zvíře, které je nepostradatelné pro lidi, jenž jsou na něm závislí.

Altajští koně v České Republice:

KARA-BUT

Kara-But (na obrázku nahoře) je hřebec narozený 13.května 1987 na farmě Ulagansky v Gorno-Altajské autonomní oblasti. V roce 1994 byl importován do České republiky.

KARA-BORO

Hřebec, otcem je Kara-But a matkou Balkash Bash.

BALKHASH-BASH

Balkhash-Bash je klisna narozená 28. dubna 1987 taktéž na farmě Ulagansky v Gorno-Altajské autonomní oblasti. V roce 1990 byla importována do České republiky. Jedná se o čistokrevnou altajskou klisnu. Je to bělka s černým tygrováním. Její otec je Chochid Aigid a matka Ak Bashi-Chochid. Majitelem je v současnosti p. Jiří Svoboda a klisna stojí na Farmě Vysoká.

BABO-RA

Babo-Ra je polokrevná altajská klisna, bělka, narozená 5. července 1993. Otcem je Caesar a matkou Balkash-Bash. Majitelem je p. Jiří Svoboda a klisna stojí na Farmě Vysoká.

BABO-RYN

Babo-Ryn je altajská klisna, bělka, narozena 12. června 1996. Otcem je Kara-Boro (nebo Kara-But?) a matkou Babo-Ra. Majitelem je rovněž p. Jiří Svoboda a klisna stojí na Farmě Vysoká.

Hodnocení Vaše známka: nehodnoceno
Známka: 1,5 Známkovalo: 164 lidí 1 2 3 4 5
Známkujte jako ve škole !
Galerie obrázků - Altajský kůň
Foto: Hugo Vítámvás
Popis: Altajská klisna Balkash-Bash
Zdroj: Míša Škodová
Popis: Altajská klisna Babo-Ra
Zdroj: Míša Škodová
Popis: Altajská klisna Babo-Ryn
Popis: Altajská klisna Balkash-Bash
Popis: Altajský hřebec Kara-But Zdroj: Míša Škodová
Popis: Altajské klisny Babo-Ryn a Babo-Ra
Vaše reakce k článku
Datum poslední změny: 12. února 2006