Horses-Online.cz

Americký shetlandský pony

Zdroje informací:

Úvodem...

Jen málokterý z dnešních shetlandských poníků v Americe se podobá houževnatým poníkům ze Shetlandských ostrovů, jejichž charakter formovalo drsné prostředí s krutýma zimama a minimálním množstvím potravy. Americký shetland je vlastně úplně umělý produkt vytvořený člověkem...

Původ a historie:

Ve spojených státech je v důsledku dovozů některých osvědčených evropských plemen, hlavně horských a blatských poníků ze Spojeného království obrovská populace poníků. Kromě nich zde však nejsou, nebo spíše nebyli ponyové srovnatelné úrovně, kteří by se mohli označit za domorodé. Američtí chovatelé však mají nadání pro adaptaci a silný instinkt pro divadelní efekty, což se projevilo tím, že za 50 let po dovozu prvních 75 shetlandských ponyů už vytvořili dvě různá, na shetlandské základně vytvořená plemena: amerického ponyho a početného a velmi populárního amerického shetlanda.

Původní shetlandský pony se pro svůj malý vzrůst a všestranné využití úspešně vyvážel do celého světa po více než 100 let. Dnes je například v Holandsku patrně více shetlandů než v celé Británii. Je to také nejpopulárnější pony v USA, kde se jich chová přes 50 000. Prvních 75 shetlandů dovezl roku 1885 muž jménem Eli Elliot a americký Shetland Pony Club vznikl o tři roky později. Snaha dosáhnout zlepšení tohoto ponye znamenala nový rozmach. Dnešní americký shetland se už jen málo podobá originálu, odolnému ostrovnímu ponymu, který dokáže snášet kruté podnební podmínky a nedostatek potravy.

Nové plemeno vzniklo na základě výběru jemnějších typů shetlanda a jeho křížením s hackney ponyem. Přikřížením arabů a malých plnokrevníků se pak vyhranil výrazný typ v převážně hackneyském typu lehce doplněném východním nádechem.

Popis a charakteristika:

Americký shetlandský pony má vysloveně hackneyský charakter a vynikající vysokou akci kolen. Hustá, huňatá srst zcela vymizela, jen hříva a ohon si uchovaly něco z původní bohatosti. Nohy jsou dlouhé a jemné, délka se neobyčejně zvětšila přikřížením hackneyů, arabů a malých plnokrevníků. Klouby se velikostí a sílou nevyrovnají kloubům ostrovního ponyho. Výška je omezena 117 cm, je tedy o pěst vyšší než původní ostrovní shetland. Hlava i uši jsou dlouhé a profil obyčejně rovný. Tím se výrazně stírá charakter ponyho. Krk je dlouhý a půvabný, s plynulým přechodem do plece a s pěkně posazenou hlavou. Na ponyho je kohoutek neobyčejně výrazný. Přechází do krátkého a dobře stavěného hřbetu s přiměřenými bedry. Plece mají správný sklon. Trup má dobrou hloubku, i když štíhlé nohy jsou na rozměry trupu příliš dlouhé. Přední část těla, i když nemá charakter shetlandského ponyho, je korektní a půvabná. Americký shetlandský pony se vyskytuje ve všech barvách, a to hnědé, černé, ryzé, objevuje se i prokvetlost, žlutá, plavá a šedá barva.

Využití a sport:

Tvrdí se, že pony nyní ztratil mnoho ze své tradiční houževnatosti a robustní kondice. To je možná sporné, ale určitě není pochyb o všestrannosti tohoto poníka. Předvádí se v zápřeži ve třídě čtyřkolých buggy a pohybuje se stejně dobře jako hackney pony. Klade se zde důraz na styl a výrazné chody. Uplatňuje se v tahu dvoukolých vozíků ve třídě rodsterů, v nichž platí odlišná kritéria, jsou povoleny méně výrazné chody. Závodí se také v lehkých dvoukolých sulkách. Rovněž je pony velmi dobrý pod sedlem. Typ loveckého ponyho soutěží na malé překážkové dráze, kdežto jiní s těžkými podkovami na prodloužených kopytech a s podříznutým ohonem jsou výstavními zvířaty.

Ceny ponyů nejvyšší třídy ve srovnání se standardem britských shetlandských pony dosahují závratné výše. Rekordem v roce 1970, kdy byla poptávka zvlášť vysoká, byla cena za klisnu ve výši 30 000 dolarů a za hřebce 90 000 liber!

Hodnocení Vaše známka: nehodnoceno
Známka: 1,8 Známkovalo: 149 lidí 1 2 3 4 5
Známkujte jako ve škole !
Galerie obrázků - Americký shetlandský pony
Zdroj: Velká kniha o koních - Elwyn Hartley Edwards
Popis: Americký shetlandský pony
Zdroj: Breeds Of Livestock (www.ansi.okstate.edu/breeds)
Popis: Americký shetlandský pony
Vaše reakce k článku
Datum poslední změny: 24. prosince 2003