Toto plemeno má přívlastek "nejsevernější" ze všech chovaných koňských plemen. Vyskytuje se až za severním polárním kruhem a zasahuje až k pobřeží moře Laptěvů. Průměrná teplota v této oblasti je kolem -10°C a nejnižší teploty dosahují až -60°C. Léto je zde krátké.
Do Jakutska, což je severní a střední část Sibiře, se patrně kůň dostal v 13. a 14. století z Přibajkalí. Přizpůsobil se zde neobyčejně krutým podmínkám a stal se jedním z nejotužilejších a nejskromnějších plemen. Vytvořily se dva typy, menší verchojanský a větší, úhlednější jihojakutský.
Pony má charakteristické rysy mongolských koní. Převažují hnědáci, plaváci, bělouši a ryzáci. Zimní osrstění je výjimečně bohaté a husté, dosahuje délky 8 - 10 cm. Výška v kohoutku je asi 134 cm, obvod hrudi 166 cm, obvod holeně 18 cm. Klisny jsou menší a slabší. Hlava je hrubá, krk krátký a tlustý, kohoutek nízký, nohy krátké a zadní nohy často "kravské", kopyta pevná. Je to energický, živý kůň s krátkými, rychlými chody.
Jakut je všestranný a dobře snáší mráz, je velmi silný a vytrvalý. Využívá se hlavně jako soumar, je schopen v tvrdých klimatických podmínkách nosit břemena až okolo 100 kg a to na dlouhé vzdálenosti v hornatém terénu. Je to plemeno, které dospívá až v 5 - 6 letech, ale dožívá se až 30 let. Jejich chov je dále zaměřen na produkci masa a mléka, jako zdroje cenných bílkovin v nehostinných podmínkách.
Vaše reakce k článku |