Žmudský kůň - hřebec
Žmudský kůň, Zhemaichu, Zhmudskaya, Zhmudka, Zhmud, Zemaituka
Litevské ministerstvo zemědělství
Litva
Vzácný
Toto plemeno je místním v Litvě, vytvářelo se pod bezprostředním vlivem tarpana v drsném podnebí této oblasti.
Žmudský kůň je původním litevským plemenem lesního typu a je svým původem úzce spjat s konikem a tím pádem i s tarpanem. První zmínky o plemeni pochází již z 16. století.
Expanzivní výboje západních a východních národů přes toto území hluboce ovlivnily úroveň chovu koní. Ve 14. století byla Litva napadena Tatary, jejichž koně způsobili jistý příliv nové krve do chovu místních koní. Žmudští koně byli rovněž kříženi s některými původními ruskými plemeny a lehkými koňmi z Polska. Ve 2. polovině 19. století docházelo ke zušlechťování rasy koněm arabským a tyto produkty si získaly příznivý ohlas v širokém okolí s vyvrcholením na výstavě v Paříži v roce 1900. Na začátku 20. století se vyčlenily dva typy - menší, jemnější, ušlechtilejší, elegantní typ suchého fundamentu s výrazným podílem arabské krve a těžší typ (bez přílivu krve araba) s širším výskytem.
Hlavním nedostatkem původních žmudských koní byla nedostatečná výška a tím pádem i síla pro práci v zemědělství a transport břemen. Moderní typ formovaný v poválečných letech výběrem větších a silnějších jedinců z původních chovů za občasného přílivu krve severošvédských hřebců je větší, avšak uchovává si veškeré vlastnosti původních žmudských koní.
původní typ 132 - 145 cm, moderní koně až 152 - 153 cm
Původní žmudský kůň byl menší (průměrně 132 cm) s malou, půvabnou hlavou. Profil hlavy byl většinou rovný, čelo široké. Krk byl dobře utvářen a osvalen, hrudník byl však nedostatečně hluboký a trup kratší, kohoutek nízký, záď rovná a pevná, nohy čisté a silné.
Moderní typ žmudského koně je větší, má poněkud delší hlubší hrudník (obvod 188 - 190 cm), delší trup (157 - 160 cm) velice masivní tělo a čisté nohy. Nejčastější barvou je myšák, vraník a hnědák s úhořím pruhem.
Navzdory četným křížením si žmudský kůň uchoval svoje původní vlastnosti: je stále dobře adaptovaný na vlhké, chladné klima a má schopnosti pro práci na malých farmách.
Žmudský kůň je dobrou kombinací sportovního a pracovního koně, je silný, pohyblivý a má výdrž. Při testech v tahu urazil žmudský kůň vzdálenost 2 km v klusu se zátěží 50 kg za 4 min. 42,6 s. Plemeno rovněž prokazuje výborné schopnosti ve steeplechase střední obtížnosti a je známou skutečností, že se podílel na výstavbě trakénského koně.
Tvrdá konstituce, plodnost masivní a korektní stavba těla v kombinaci s vysokým sportovním potenciálem a přizpůsobivostí ze žmudského koně činí vhodný chovný materiál k vylepšování středně velkých plemen koní určených jak pro rekreaci, tak i pro širokou škálu sportovních aktivit.
Žmudští hřebci jsou využívání také při šlechtění nových typů koní určených k produkci masa na Altaji.
Přes všechny klady je toto plemeno bohužel na ústupu.
Galerie obrázků - Žmudský kůň | |
Zdroj: Breeds Of Livestock (www.ansi.okstate.edu/breeds) Popis: Žmudský kůň - klisna |
Vaše reakce k článku |